^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Z nami rozwiniesz skrzydła
szwajcariaWieczorem 17 września 15 uczniów klas 7 i 8 wyruszyło na wymianę do Szwajcarii. W naszej szkole ta wymiana trwa już od 11 lat.
Po długiej podróży dotarliśmy do Wil, miasteczka partnerksiego naszej gminy.
Podczas ośmiodniowego pobytu w Szwajcarii mieszkaliśmy u koleżanek i kolegów, naszych rówieśników, z którymi już przed wyjazdem nawiązaliśmy kontakt mailowy. Poznawaliśmy szwajcarską szkołę, zwiedziliśmy okolicę, wędrowaliśmy po górach, a nawet sami robiliśmy czekoladę w fabryce czekolady Maestrani. Wiele rzeczy zaskoczyło nas w szwajcarskiej szkole: lekcje zaczynają się już o 7.25, jeść można tylko na szkolnym podwórku, a za drobne przewinienia, np. za życie gumy na lekcji trzeba odpracować godzinę w szkole, np. grabiąc liście czy sprzątając klasę.
Najważniejszym atutem wymiany jest to, że mogliśmy szlifować znajomość języka niemieckiego. Ale trzeba tu przypomnieć, że w Szwajcarii na codzień mówi się tzw. Schweizer Deutsch.
Bardzo zżyliśmy się z szwajcarskim znajomymi i już nie możemy się doczekać ich wizytu u nas w maju.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wyjazdu na naszym profilu na facebooku.