^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Z nami rozwiniesz skrzydła
narodowe czytanie 2017 wesele stanislaw wyspianski zs dobrzen wielki natalia gusta 012 0
W sobotę, 2 września, tak jak w ponad dwóch tysiącach miejscowości w Polsce i w dwudziestu sześciu krajach na świecie, w przepięknej scenerii parku rekreacyjnego, w Dobrzeniu Wielkim odbyło się, zorganizowane przez nasz Zespół Szkół, „Narodowe Czytanie >>Wesela << Stanisława Wyspiańskiego”.
Ten wybitny dramat narodowy, napisany ponad sto lat temu, do dzisiaj urzeka pięknem języka, patriotyzmem, barwnością, a przede wszystkim trafnością ocen kondycji społeczeństwa. Wiele cytatów z „Wesela”- „A to Polska właśnie !”, „Miałeś chłopie złoty róg”, „Trza być w butach na weselu” – weszło na trwałe do naszego języka. Mówimy Wyspiańskim nie zawsze będąc tego świadomym, ale na tym właśnie m.in. polega wielkość niektórych dzieł literackich.
W minioną sobotę w role wybranych postaci z „Wesela” wcielili się: Wójt Gminy Dobrzeń Wielki, Pan Henryk Wróbel, zastępca wójta, Pani Irena Weber, mieszkanka Dobrzenia Wielkiego, Ewa Bilicka oraz nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół na czele z Panią dyrektor, Dorotą Gajdą-Szczegielniak. Wszyscy występujący swoją niezwykle interesującą interpretacją przenieśli słuchaczy do bronowickiej chaty, w której na początku XX w. odbywało się wesele krakowskiego poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołaczykówną.
Czytanie urozmaicono występami wokalno-instrumentalnymi. Mogliśmy posłuchać krakowskich melodii ludowych w wykonaniu uczniów naszego gimnazjum: Natalii Krawczyk i Marka Ozimka oraz występujących gościnnie: Julii Klimkowicz i Filipa Sterniuka. Atmosferę podkreślały: nawiązująca do epoki i wydarzeń dekoracja oraz stroje czytających, wśród których szczególną uwagę zwracały oryginalne ludowe stroje krakowskie. Nie zabrakło również weselnego poczęstunku w postaci krakowskich obwarzanków oraz możliwości uzyskania okolicznościowej pieczęci, podarowanej przez Kancelarię Prezydenta RP.
Doskonałym podsumowaniem są słowa jednego z uczestników, zamieszczone na portalu społecznościowym:
„Było wspaniale! Nie zabrakło precelków, krakowskich strojów, chochoła, patriotyzmu, a także dawki staropolskiego poczucia humoru. Ciekaw jestem, jaką książkę czytać będziemy w przyszłym roku.”
Fotorelację autorstwa Natalii Gusty można obejrzeć
http://grupalokalna.pl/galeria/w-dobrzenskim-parku-czytali-wesele-stanislawa-wyspianskiego-fotorelacja
Mirosława Grabowska

szkola odkrywcow talentowszkola z klasaeszkolalogo4odsonylogo d malegobipszkolapromujacazdrowie wyszp