Statystyki

  • Odwiedziło nas: 35065
  • Do końca roku: 136 dni
  • Do wakacji: WAKACJE!!!

Kalendarium

Środa, 2022-08-17

Imieniny: Anity, Elizy

Kontakt

tel. 774032820

e - mail sekretariat@zsdobrzenwielki.pl

Akcja Żonkile

Akcja Żonkile
"I ci ginący, samotni,
Już zapomniani od świata" /Cz. Miłosz "Campo di Fiori", Warszawa - Wielkanoc 1943"/
Słowami Czesława Miłosza z wiersza "Campo di Fiori" chcemy uczcić pamięć ofiar Holocaustu i oddać hołd uczestnikom powstania w getcie warszawskim (19 kwietnia 1943 r.). Po raz kolejny, z okazji 79. rocznicy tego wydarzenia, bierzemy udział w akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" w Warszawie. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów są słowa Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania, "czy w getcie była miłość?", które zadał w książce "I była miłość w getcie". Skłaniają nas one do refleksji, czym była i co znaczyła miłość w getcie (rodzicielska, do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną). Jakie przyjmowała oblicze ?
 
W ramach udziału w akcji proponujemy obejrzenie w bibliotece szkolnej tematycznej instalacji, prezentującej pochodzące z naszych zasobów wybrane książki związane z wydarzeniami w getcie warszawskim (naukowe, literaturę faktu i literaturę piękną). Zagadnieniom tym poświecono również wybrane lekcje, m.in. z filozofii, podczas których uczniowie liceum i technikum zastanawiali się nad wymową słów Hannah Arendt o banalności zła.
Do akcji włączyli się również uczniowie z klasy 1 SP, którzy zapoznali się na lekcji z tekstem Zofii Staneckiej "Pamięć drobinek" oraz wykonali samodzielnie żonkile.
Udział w tegorocznej akcji jest wyrazem naszej akceptacji dla słów Marka Edelmana:
"Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia.

Autor: Mirosława Grabowska