Statystyki

  • Odwiedziło nas: 41909
  • Do końca roku: 91 dni
  • Do wakacji: 265 dni

Kalendarium

Sobota, 2022-10-01

Imieniny: Heloizy, Igora

Kontakt

tel. 774032820

e - mail sekretariat@zsdobrzenwielki.pl

Aktualności

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Z tej okazji w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania  w którym wzięło udział 25 uczestników z klas II – V. Celem konkursu było propagowanie kultury czytelniczej, kształtowanie umiejętności pięknego czytania i popularyzacja książek dla dzieci. 

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: p. Katarzyna Wojnarowska, p. Katarzyna Czok oraz p. Daria Libawska, a kryteria oceny obejmowały: poprawność, płynność, tempo oraz intonację i wyrazistość  czytania.   Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury ogłosiło wyniki konkursu. Warto wspomnieć, że wskazanie zwycięzców nie było łatwym zadaniem, ponieważ, wszyscy uczestnicy konkursu stanęli na wysokości zadania, byli doskonale przygotowani i pięknie czytali wybrane teksty.

Znamy wyniki rankingu czytelniczego

 W roku szkolnym 2021/2022 tytuły najlepszych czytelników wędrują:
w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym do Agnieszki Pęcherz z kl. I ;
w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 do Liliany Pampuch z kl. 1, Amelii Mazur z kl. 2 oraz Dominiki Kolodziej z kl. 3.
Zwyciężczyniom gratulujemy !

Odjazdowy Bibliotekarz 2022 – rajd rowerowy do Gminnej Biblioteki Publicznej w Dobrzeniu Wielkim

              Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, która została zapoczątkowana w Łodzi w 2010 roku. Bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić czas w gronie osób o podobnych pasjach. W całej Polsce jest już około 400 organizatorów, którzy przynajmniej raz zaangażowali się w to wydarzenie. We wszystkich rajdach wzięło dotychczas udział prawie 50 tysięcy osób. Nasz Zespół Szkół, z inicjatywy nauczycielek bibliotekarek, od kilku lat aktywnie uczestniczy w tej akcji. W tym roku 31.05.2022 r. zorganizowaliśmy rajd rowerowy dla uczniów klasy 3 Publicznej Szkoły Podstawowej do Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim.

Kroniki szkolne w zasobach Szkolnego Multimedialnego Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego

W zasobach naszego Szkolnego Multimedialnego Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego znalazł się zbiór 35 kronik szkonych tworzonych w latach 1951-2014, a zatem od zamiaru powołania szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego (szkoły oficjalnie utworzono w 1953 r.) po czas spopularyzowania dokumentacji elektronicznej. Ten pokaźny zbiór dokumentów można ze względów merytorycznych podzielić na trzy grupy:
1)Kroniki dokumentujące życie szkoły;
2)Księgi pamiątkowe tworzone z myślą o uhonorowaniu jednego wydarzenia, np. nadania szkole imienia;
3)Kroniki organizacji i agend szkolnych.
 

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

       XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodzić będziemy od 8 do 15 maja 2022 roku. Hasłem tegorocznej edycji jest "Biblioteka - świat w jednym miejscu". Tydzień Bibliotek – organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – to ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek. Celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza.
Z tej okazji zapraszamy naszych czytelników 2 czerwca do udziału w teleturnieju wiedzy o romantyzmie (uczniowie LO i Technikum) oraz w kolejnej edycji rajdu rowerowego "Odjazdowy Bibliotekarz" (klasy 1-3).

Akcja Żonkile

Akcja Żonkile
"I ci ginący, samotni,
Już zapomniani od świata" /Cz. Miłosz "Campo di Fiori", Warszawa - Wielkanoc 1943"/
Słowami Czesława Miłosza z wiersza "Campo di Fiori" chcemy uczcić pamięć ofiar Holocaustu i oddać hołd uczestnikom powstania w getcie warszawskim (19 kwietnia 1943 r.). Po raz kolejny, z okazji 79. rocznicy tego wydarzenia, bierzemy udział w akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" w Warszawie. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów są słowa Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania, "czy w getcie była miłość?", które zadał w książce "I była miłość w getcie". Skłaniają nas one do refleksji, czym była i co znaczyła miłość w getcie (rodzicielska, do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną). Jakie przyjmowała oblicze ?
 

Projektujemy ilustracje do Kamishibai

                Nasi najmłodsi czytelnicy bardzo lubią przedstawienia teatrzyku kamishibai. Kamishibai to teatrzyk obrazkowy ukryty w "drewnianej skrzynce". Z zewnątrz jest niepozorna. Zamknięta przypomina trochę walizkę. Lecz wkrótce po otworzeniu jej tajemniczych drzwiczek cała gromadka dzieci zamiera jak zahipnotyzowana. Kamishibai służy do prezentowania widzom ilustracji, które tworzą fabułę. Wywodzi się z Japonii. Ta forma opowiadania powstała w tamtejszych świątyniach buddyjskich w XII wieku. Mnisi używali jej przy snuciu moralizatorskich opowieści, aby dzięki temu dotrzeć do publiczności, w dużej mierze niepiśmiennej. W późniejszych czasach handlowcy-gawędziarze używali kamishibai, by zachęcić dzieci do zakupu słodyczy. Jeździli oni rowerami od wioski do wioski, pojawiali się także w miejskich parkach i innych skupiskach, gdzie przebywały dzieci.

Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej

        2 kwietnia, w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, na całym świecie obchodzimy Dzień Książki Dziecięcej. W Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim – za sprawą nauczycielek bibliotekarek – święto to już od czterech lat ma szczególny wymiar. W tym roku we wszystkich klasach 1-3, przy współpracy nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej, zorganizowano konkursy czytelnicze wokół literatury dziecięcej, omawianej ostatnio na lekcjach („Doktor Dolittle i jego zwierzęta” H. Loftinga - klasa trzecia; „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” J. Bednarek – klasa druga ; wybrane baśnie H. Ch. Andersena – klasa pierwsza).

Konkurs recytatorski

Sonia Sudoł z kl. 3 i Florian Bialas z kl. 1 zwycięzcami konkursu recytatorskiego
Z okazji Światowego Dnia Poezji i Roku Marii Konopnickiej Szkolne Multimedialne Centrum Dydaktyczno-Biblioteczne przeprowadziło konkurs recytatorski poezji autorstwa wspomnianej poetki. W zmaganiach wzięło udział 21 uczniów z klas 1-4 PSP nr 3, których oceniało jury w składzie: dyrektor Zespołu Szkół, dr Dorota Gajda-Szczegielniak oraz nauczycielki: Katarzyna Czok i Joanna Lepich. Wszystkie dzieci były świetnie przygotowane, a poziom zmagań bardzo wysoki.

Konkurs recytatorski

Sonia Sudoł z kl. 3 i Florian Bialas z kl. 1 zwycięzcami konkursu recytatorskiego
Z okazji Światowego Dnia Poezji i Roku Marii Konopnickiej Szkolne Multimedialne Centrum Dydaktyczno-Biblioteczne przeprowadziło konkurs recytatorski poezji autorstwa wspomnianej poetki. W zmaganiach wzięło udział 21 uczniów z klas 1-4 PSP nr 3, których oceniało jury w składzie: dyrektor Zespołu Szkół, dr Dorota Gajda-Szczegielniak oraz nauczycielki: Katarzyna Czok i Joanna Lepich. Wszystkie dzieci były świetnie przygotowane, a poziom zmagań bardzo wysoki.