Statystyki

  • Odwiedziło nas: 65140
  • Do końca roku: 333 dni
  • Do wakacji: 142 dni

Kalendarium

Środa, 2023-02-01

Imieniny: Brygidy, Dobrogniewa

Kontakt

tel. 774032820

e - mail sekretariat@zsdobrzenwielki.pl

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

       8 stycznia 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne. Rocznica urodzin autora „misia o bardzo małym rozumku” stała się okazją do ustanowienia 18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka. Urocze przygody wiecznie głodnego Kubusia, Kłapouchego, który nieustannie gubi ogon, nieśmiałego Prosiaczka o wielkim sercu, rozbrykanego Tygrysa, czy praktycznego Królika i wszystkowiedzącej Sowy zna prawie każdy z nas. Uczniowie klas I - III Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 włączyli się w obchody tego  wyjątkowego święta i wzięli udział w zajęciach bibliotecznych. Wysłuchali fragmenty powieści o przygodach misia i jego przyjaciół, rozwiązali krzyżówki i zagadki słowno – obrazkowe oraz wykonali prace plastyczne. Były to niezwykle inspirujące zajęcia, które przypomniały nam, że dla bohaterów opowieści o Stumilowym Lesie przyjaźń jest najważniejsza, a  radość można czerpać z każdego dnia i najmniejszej rzeczy. 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney'a(1901-1966). Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami. Z tej okazji 7 listopada zawitały w naszej szkole bajkowe postacie, a wraz z nimi magiczna atmosfera. W zabawie w szkolnej bibliotece wzięli udział uczniowie kl. 1 – 3 Publicznej Szkoły Podstawowej, którzy przebrali się za ulubionych bohaterów bajek. Można było zobaczyć między innymi: księżniczki, piratów, wróżki,  Kota w Butach, Czerwonego Kapturka, Pippi, Kopciuszka, Myszkę Mini,  Minionki, Elzę. Wszyscy bohaterowie książek prezentowali się wspaniale, z wielkim trudem jury wybrało z każdej klasy trzy najciekawsze stroje. Zwycięzcom wręczono dyplomy i nagrody książkowe.  Dzieci tego dnia mogły zaskoczyć wszystkich nie tylko wspaniałymi strojami, ale również swoją kreatywnością i znajomością treści bajek oraz ich bohaterów. 

Pasowanie na czytelnika

       18 października 2022 r. uczniowie klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej zostali pasowani na czytelników. Na początku dzieci zobaczyły teatrzyk Kamishibai w oparciu o tekst opowiadania N. Dargent pt. "Mój przyjaciel Kemushi", następnie dzieci zapoznały się z zasadami wypożyczania książek oraz wysłuchały wiersza Jana Huszczy „Skarga książki”.  Pierwszoklasiści z radością opowiadali o swoich ulubionych książkach i udzielając odpowiedzi na zagadki wykazały się znajomością bajek i postaci literackich. Po przeprowadzonej pogadance i bajkowym egzaminie nadszedł długo wyczekiwany moment, przeprowadzano uroczyste ślubowanie. W obecności dyrektora oraz wychowawcy uczniowie powtórzyli za nauczycielem bibliotekarzem słowa uroczystego przyrzeczenia. Na pamiątkę tego wydarzenia, każdy nowy czytelnik otrzymał dyplom, książkę „Pierwsze abecadło” oraz okolicznościową zakładkę do książki.Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek i zapraszamy do biblioteki, gdzie zawsze będą mile widziani.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Z tej okazji w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania  w którym wzięło udział 25 uczestników z klas II – V. Celem konkursu było propagowanie kultury czytelniczej, kształtowanie umiejętności pięknego czytania i popularyzacja książek dla dzieci. 

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: p. Katarzyna Wojnarowska, p. Katarzyna Czok oraz p. Daria Libawska, a kryteria oceny obejmowały: poprawność, płynność, tempo oraz intonację i wyrazistość  czytania.   Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury ogłosiło wyniki konkursu. Warto wspomnieć, że wskazanie zwycięzców nie było łatwym zadaniem, ponieważ, wszyscy uczestnicy konkursu stanęli na wysokości zadania, byli doskonale przygotowani i pięknie czytali wybrane teksty.

Znamy wyniki rankingu czytelniczego

 W roku szkolnym 2021/2022 tytuły najlepszych czytelników wędrują:
w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym do Agnieszki Pęcherz z kl. I ;
w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 do Liliany Pampuch z kl. 1, Amelii Mazur z kl. 2 oraz Dominiki Kolodziej z kl. 3.
Zwyciężczyniom gratulujemy !

Odjazdowy Bibliotekarz 2022 – rajd rowerowy do Gminnej Biblioteki Publicznej w Dobrzeniu Wielkim

              Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, która została zapoczątkowana w Łodzi w 2010 roku. Bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić czas w gronie osób o podobnych pasjach. W całej Polsce jest już około 400 organizatorów, którzy przynajmniej raz zaangażowali się w to wydarzenie. We wszystkich rajdach wzięło dotychczas udział prawie 50 tysięcy osób. Nasz Zespół Szkół, z inicjatywy nauczycielek bibliotekarek, od kilku lat aktywnie uczestniczy w tej akcji. W tym roku 31.05.2022 r. zorganizowaliśmy rajd rowerowy dla uczniów klasy 3 Publicznej Szkoły Podstawowej do Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim.

Kroniki szkolne w zasobach Szkolnego Multimedialnego Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego

W zasobach naszego Szkolnego Multimedialnego Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego znalazł się zbiór 35 kronik szkonych tworzonych w latach 1951-2014, a zatem od zamiaru powołania szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego (szkoły oficjalnie utworzono w 1953 r.) po czas spopularyzowania dokumentacji elektronicznej. Ten pokaźny zbiór dokumentów można ze względów merytorycznych podzielić na trzy grupy:
1)Kroniki dokumentujące życie szkoły;
2)Księgi pamiątkowe tworzone z myślą o uhonorowaniu jednego wydarzenia, np. nadania szkole imienia;
3)Kroniki organizacji i agend szkolnych.
 

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

       XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodzić będziemy od 8 do 15 maja 2022 roku. Hasłem tegorocznej edycji jest "Biblioteka - świat w jednym miejscu". Tydzień Bibliotek – organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – to ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek. Celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza.
Z tej okazji zapraszamy naszych czytelników 2 czerwca do udziału w teleturnieju wiedzy o romantyzmie (uczniowie LO i Technikum) oraz w kolejnej edycji rajdu rowerowego "Odjazdowy Bibliotekarz" (klasy 1-3).

Akcja Żonkile

Akcja Żonkile
"I ci ginący, samotni,
Już zapomniani od świata" /Cz. Miłosz "Campo di Fiori", Warszawa - Wielkanoc 1943"/
Słowami Czesława Miłosza z wiersza "Campo di Fiori" chcemy uczcić pamięć ofiar Holocaustu i oddać hołd uczestnikom powstania w getcie warszawskim (19 kwietnia 1943 r.). Po raz kolejny, z okazji 79. rocznicy tego wydarzenia, bierzemy udział w akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" w Warszawie. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów są słowa Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania, "czy w getcie była miłość?", które zadał w książce "I była miłość w getcie". Skłaniają nas one do refleksji, czym była i co znaczyła miłość w getcie (rodzicielska, do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną). Jakie przyjmowała oblicze ?