Statystyki

  • Odwiedziło nas: 21696
  • Do końca roku: 228 dni
  • Do wakacji: 38 dni

Kalendarium

Wtorek, 2022-05-17

Imieniny: Brunony, Sławomira

Kontakt

tel. 774032820

e - mail sekretariat@zsdobrzenwielki.pl

Aktualności

Kroniki szkolne w zasobach Szkolnego Multimedialnego Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego

W zasobach naszego Szkolnego Multimedialnego Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznego znalazł się zbiór 35 kronik szkonych tworzonych w latach 1951-2014, a zatem od zamiaru powołania szkoły podstawowej i liceum ogólnokształcącego (szkoły oficjalnie utworzono w 1953 r.) po czas spopularyzowania dokumentacji elektronicznej. Ten pokaźny zbiór dokumentów można ze względów merytorycznych podzielić na trzy grupy:
1)Kroniki dokumentujące życie szkoły;
2)Księgi pamiątkowe tworzone z myślą o uhonorowaniu jednego wydarzenia, np. nadania szkole imienia;
3)Kroniki organizacji i agend szkolnych.
 

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

       XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek obchodzić będziemy od 8 do 15 maja 2022 roku. Hasłem tegorocznej edycji jest "Biblioteka - świat w jednym miejscu". Tydzień Bibliotek – organizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – to ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek. Celem jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza.
Z tej okazji zapraszamy naszych czytelników 2 czerwca do udziału w teleturnieju wiedzy o romantyzmie (uczniowie LO i Technikum) oraz w kolejnej edycji rajdu rowerowego "Odjazdowy Bibliotekarz" (klasy 1-3).

Akcja Żonkile

Akcja Żonkile
"I ci ginący, samotni,
Już zapomniani od świata" /Cz. Miłosz "Campo di Fiori", Warszawa - Wielkanoc 1943"/
Słowami Czesława Miłosza z wiersza "Campo di Fiori" chcemy uczcić pamięć ofiar Holocaustu i oddać hołd uczestnikom powstania w getcie warszawskim (19 kwietnia 1943 r.). Po raz kolejny, z okazji 79. rocznicy tego wydarzenia, bierzemy udział w akcji Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" w Warszawie. Motywem przewodnim tegorocznych obchodów są słowa Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania, "czy w getcie była miłość?", które zadał w książce "I była miłość w getcie". Skłaniają nas one do refleksji, czym była i co znaczyła miłość w getcie (rodzicielska, do przyjaciół, idei aż po miłość romantyczną). Jakie przyjmowała oblicze ?
 

Projektujemy ilustracje do Kamishibai

                Nasi najmłodsi czytelnicy bardzo lubią przedstawienia teatrzyku kamishibai. Kamishibai to teatrzyk obrazkowy ukryty w "drewnianej skrzynce". Z zewnątrz jest niepozorna. Zamknięta przypomina trochę walizkę. Lecz wkrótce po otworzeniu jej tajemniczych drzwiczek cała gromadka dzieci zamiera jak zahipnotyzowana. Kamishibai służy do prezentowania widzom ilustracji, które tworzą fabułę. Wywodzi się z Japonii. Ta forma opowiadania powstała w tamtejszych świątyniach buddyjskich w XII wieku. Mnisi używali jej przy snuciu moralizatorskich opowieści, aby dzięki temu dotrzeć do publiczności, w dużej mierze niepiśmiennej. W późniejszych czasach handlowcy-gawędziarze używali kamishibai, by zachęcić dzieci do zakupu słodyczy. Jeździli oni rowerami od wioski do wioski, pojawiali się także w miejskich parkach i innych skupiskach, gdzie przebywały dzieci.

Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej

        2 kwietnia, w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, na całym świecie obchodzimy Dzień Książki Dziecięcej. W Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim – za sprawą nauczycielek bibliotekarek – święto to już od czterech lat ma szczególny wymiar. W tym roku we wszystkich klasach 1-3, przy współpracy nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej, zorganizowano konkursy czytelnicze wokół literatury dziecięcej, omawianej ostatnio na lekcjach („Doktor Dolittle i jego zwierzęta” H. Loftinga - klasa trzecia; „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” J. Bednarek – klasa druga ; wybrane baśnie H. Ch. Andersena – klasa pierwsza).

Konkurs recytatorski

Sonia Sudoł z kl. 3 i Florian Bialas z kl. 1 zwycięzcami konkursu recytatorskiego
Z okazji Światowego Dnia Poezji i Roku Marii Konopnickiej Szkolne Multimedialne Centrum Dydaktyczno-Biblioteczne przeprowadziło konkurs recytatorski poezji autorstwa wspomnianej poetki. W zmaganiach wzięło udział 21 uczniów z klas 1-4 PSP nr 3, których oceniało jury w składzie: dyrektor Zespołu Szkół, dr Dorota Gajda-Szczegielniak oraz nauczycielki: Katarzyna Czok i Joanna Lepich. Wszystkie dzieci były świetnie przygotowane, a poziom zmagań bardzo wysoki.

Konkurs recytatorski

Sonia Sudoł z kl. 3 i Florian Bialas z kl. 1 zwycięzcami konkursu recytatorskiego
Z okazji Światowego Dnia Poezji i Roku Marii Konopnickiej Szkolne Multimedialne Centrum Dydaktyczno-Biblioteczne przeprowadziło konkurs recytatorski poezji autorstwa wspomnianej poetki. W zmaganiach wzięło udział 21 uczniów z klas 1-4 PSP nr 3, których oceniało jury w składzie: dyrektor Zespołu Szkół, dr Dorota Gajda-Szczegielniak oraz nauczycielki: Katarzyna Czok i Joanna Lepich. Wszystkie dzieci były świetnie przygotowane, a poziom zmagań bardzo wysoki.

Książki dla dzieci i młodzieży z Ukrainy

Z każdym dniem do naszej szkoły przybywają ukraińskie dzieci i ukraińska młodzież. Cieszymy się, że zaglądają do biblioteki. Staramy się - w miarę możliwości - zapewnić im dostęp do książek w ojczystym języku. Tutaj znajdziecie linki do źródeł udostępniających nieodpłatne książki w języku ukraińskim, a także dodatkowe materiały do pobrania. Materiały są aktualizowane.

Dzień Bezpiecznego Internetu

      Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli
i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. 

Bezpłatne kolorowanki dla dzieci z Ukrainy

Z myślą o najmłodszych uciekinierach z Ukrainy polecamy bezpłatne kolorowanki z Basią, ulubioną bohaterką polskich książek dla dzieci