Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich z Oddziałami Dwujęzycznymi

„Biblioteka – miejsce na czasie”.

Do lektury książek co roku instytucje biblioteczne starają się zachęcać poprzez różnorodne wydarzenia. Wśród nich wyróżnia się Tydzień Bibliotek.
W tym roku ogólnopolska inicjatywa odbywała się pod hasłem: „Biblioteka – miejsce na czasie”. Atrakcje, które przygotowaliśmy dla naszych uczniów klas ponadpodstawowych dotyczyły twórczości Marka Hłaski – wybitnego prozaika i autora scenariuszy filmowych.
Rok 2024 został ogłoszony w Polsce Rokiem Marka Hłaski. W tym roku przypada 90. rocznica urodzin pisarza. Marek Hłasko urodził w Warszawie. Jako 20-latek zadebiutował opowiadaniem „Baza Sokołowska”, jednak prawdziwą popularność i Nagrodę Literacką Wydawców zdobył za swój zbiór opowiadań „Pierwszy krok w chmurach” z 1956r.
Marek Hłasko był pisarzem, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną.
Dzięki temu Jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisowością, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia młodych ludzi z różnych zakątków świata.