Statystyki

  • Odwiedziło nas: 207266
  • Do końca roku: 222 dni
  • Do wakacji: 29 dni

Kalendarium

Czwartek, 2024-05-23

Imieniny: Leoncjusza, Michała

Kontakt

tel. 774032820

e - mail sekretariat@zsdobrzenwielki.pl

Koncert Od serca do serc

Agresja Rosji na Ukrainę sprawiła, że w murach naszej szkoły również zagościli przybysze zza wschodniej granicy. Już w pierwszych dniach pobytu mogli liczyć na serdeczne przyjęcie ze strony dyrekcji, nauczycieli i polskich rówieśników. W spontanicznym odruchu sercu uczniowie Zespołu Szkół umieścili tablicę w barwach ukraińskiej flagi, na której umieszczali słowa wsparcia i otuchy dla przybywających gości.

Pierwszym działaniem mającym na celu pomoc w odnalezieniu się ukraińskiej młodzieży w nowej rzeczywistości były dodatkowe lekcje języka polskiego jako obcego, w czasie których nabywali podstawowe umiejętności komunikacyjne, a także integrowali się.

Uczniowie Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim wielokrotnie okazywali wsparcie i solidarność gościom – w Tygodniu Kolorów na korytarzach  i  w salach lekcyjnych można było zobaczyć uczniów ubranych  w barwach flag polskiej i ukraińskiej.

Wielu uczniów i ich rodziców zaangażowało się w wypieki i sprzedaż wielkanocnych bab i ciasteczek, z których dochód przeznaczono na pomoc Ukrainie.

Bardzo ciekawą inicjatywą, w której wzięli udział  pochodzący z Ukrainy licealiści , był projekt zrealizowany dzięki współpracy wolontariuszy Banku Pekao S.A. „Połączyły nas słowa”. W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu wręczono  uczniom kieszonkowy słownik polsko -angielsko-ukraiński zredagowany przez uczniów i nauczycieli ZS. Na zakończenie nasi goście zwiedzali Opole.

Zwieńczeniem naszych działań był koncert „Od serca do serc” podczas którego nasi uczniowie (zarówno polscy jak i ukraińscy) zaprezentowali swoje umiejętności wokalno - artystyczne. Publiczności bardzo żywo reagowała na występy młodych artystów, po każdym wykonaniu słychać było burzę oklasków. Na zakończenie zgromadzona w hali sportowo – widowiskowej publiczność wspólnie odśpiewała biesiadną pieśni „Hej, sokoły” odwołującą się do tradycji polsko-ukraińskiej.

            Mamy nadzieję, że pobyt ukraińskiej młodzieży w naszej szkole choć przez chwilę uwolnił ich myśli od tragicznych wydarzeń, jakie mają miejsce w ich ojczyźnie.

Drodzy Przyjaciele, bez względu jak rozwinie się sytuacja pamiętajcie, że jesteście dla nas bardzo ważni i zawsze możecie na nas liczyć.

Autor: Lidia Majchrak, Gabriela Kampa