Programy, projekty edukacyjne
Akademia Pszczoły Bohatera
Celem programu jest kształtowanie wśród uczniów klas I-III szkół podstawowych postaw proekologicznych, promowanie pozytywnych wzorców zdrowego żywienia, a przede wszystkim zwrócenie uwagi na rolę pszczoły w ekosystemie.
Program edukacyjny „Akademia Pszczoły Bohatera” cechuje: interaktywny charakter zadania i wiedza na platformie edukacyjnej www (scenariusze lekcji), praktyczny wymiar doświadczenia i samodzielna praca z roślinami miododajnymi w ramach zajęć szkolnych i domowych (konkursowych), pokazy i wyjazd studyjny „Dzień w pasiece z Pszczołą Bohaterem”.
Bohaterami mogą być nie tylko postaci z filmów czy kreskówek, ale także żywa pszczoła, która posiada „supermoce”: pracowitość, dążenie do osiąganie celów, dbałość o porządek, o środowisko naturalne i lokalną społeczność.
Pilotaż programu został przeprowadzony w województwie podkarpackim i obejmował ok. 1 600 uczniów z 20 szkół podstawowych.
W trakcie pilotażu organizatorzy odwiedzali szkoły i prowadzili 45-minutowe prelekcje na temat pszczół i ich roli w ekosystemie. Każdy z uczniów otrzymał też pakiet, w którym znalazły się nasiona roślin miododajnych, owocowe chipsy, sok, słoik miodu oraz instrukcje dalszego postępowania i wysiewania nasion. Uczniowie, którzy, wysiali łąkę indywidualnie bądź szkoły, które zrobiły to grupowo, mogły wziąć udziału w konkursie „Kwietna łąka”.
Mega Misja
MegaMisja to program nowoczesnej edukacji, który podnosi cyfrowe kompetencje nauczycieli, a dzieciom pomaga odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. A wszystko w formie przyjaznej zabawy w cyfrowe laboratorium, w którym pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty. To jest ich MegaMisja.
Koordynatorem projektu w naszekj szkole jest Pani Katarzyna Wojnarowska
Projekt "Mały Opolanin"
W projekcie biorą udział uczniowie klas I - III
Projekt edukacji regionalnej dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.
Uczestnicy projektu zwiedzają najciekawsze zakątki miasta, biorą udział w zajęciach muzealnych, spotkaniach z ciekawymi ludźmi i warsztatach artystycznych.
Poznają genealogię miasta, zabytki, historię, symbolikę, specyfikę Opola i regionu, jego wielokulturowość i osobliwości, ciekawostki z życia dawnych opolan oraz wiersze, piosenki i legendy związane z miastem.
Mają możliwość porównania warunków życia i zajęć dawnych i obecnych mieszkańców miasta.
Budują swój lokalny patriotyzm i więź z miejscem zamieszkania w oparciu o zdobyte wiadomości, własne działania i zabawy tematyczne.