Statystyki

  • Odwiedziło nas: 100289
  • Do końca roku: 211 dni
  • Do wakacji: 20 dni

Kalendarium

Sobota, 2023-06-03

Imieniny: Anatola, Leszka

Kontakt

tel. 774032820

e - mail sekretariat@zsdobrzenwielki.pl

Aktualności

Obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

20. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbywa się w 2023 roku pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA!”. Hasło to kładzie nacisk na społeczny charakter instytucji. Biblioteka jest miejscem, które gromadzi społeczność zarówno jako grupę, jak i każdą poszczególną osobę. Każdy może znaleźć w niej coś ciekawego dla siebie: zarówno naukową odpowiedź na zawiłe pytanie, jak i przenieś się w świt fantastycznych przygód. Oferta biblioteki jest różnorodna i dostosowana do wieku czytelnika, jego pasji i zainteresowań. To właśnie dlatego Bibliotekę można nazwać Moją, Twoją, Naszą i się z nią utożsamiać.  

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. To wyjątkowe święto wszystkich czytelników i pisarzy zostało ustanowione w 1995 roku przez UNESCO. Obchodzone jest każdego roku 23 kwietnia. Data ta nawiązuje do trzech wybitnych postaci w świecie literatury, jakimi są William Szekspir, Miguel de Cervantes i Inca Garcilaso de la Vega. Dokładnie tego dnia przypada rocznica ich śmierci. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii w 1926 roku, a Hiszpania stała się pierwszym krajem, w którym było ono obchodzone oficjalnie. 

Konkurs na okładkę książki " Kubuś Puchatek"

      Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny na wykonanie okładki do książki "Kubuś Puchatek" został rozstrzygnięty! Otrzymaliśmy od uczniów 45 prac konkursowych. Wszystkie zostały wywieszone na tablicach ogłoszeń obok biblioteki szkolnej. Jury w składzie Gabriela Kampa, Katarzyna Czok oraz Małgorzata Świderska miało niezwykle trudne zadanie, ponieważ każda z prac była piękna i niepowtarzalna. Pod długiej naradzie wybrano miejsca 1 - 3 w trzech kategoriach wiekowych oraz przyznano wyróżnienia. 

 

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

       8 stycznia 1882 roku urodził się pisarz Alan Aleksander Milne. Rocznica urodzin autora „misia o bardzo małym rozumku” stała się okazją do ustanowienia 18 stycznia Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka. Urocze przygody wiecznie głodnego Kubusia, Kłapouchego, który nieustannie gubi ogon, nieśmiałego Prosiaczka o wielkim sercu, rozbrykanego Tygrysa, czy praktycznego Królika i wszystkowiedzącej Sowy zna prawie każdy z nas. Uczniowie klas I - III Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 włączyli się w obchody tego  wyjątkowego święta i wzięli udział w zajęciach bibliotecznych. Wysłuchali fragmenty powieści o przygodach misia i jego przyjaciół, rozwiązali krzyżówki i zagadki słowno – obrazkowe oraz wykonali prace plastyczne. Były to niezwykle inspirujące zajęcia, które przypomniały nam, że dla bohaterów opowieści o Stumilowym Lesie przyjaźń jest najważniejsza, a  radość można czerpać z każdego dnia i najmniejszej rzeczy. 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney'a(1901-1966). Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami. Z tej okazji 7 listopada zawitały w naszej szkole bajkowe postacie, a wraz z nimi magiczna atmosfera. W zabawie w szkolnej bibliotece wzięli udział uczniowie kl. 1 – 3 Publicznej Szkoły Podstawowej, którzy przebrali się za ulubionych bohaterów bajek. Można było zobaczyć między innymi: księżniczki, piratów, wróżki,  Kota w Butach, Czerwonego Kapturka, Pippi, Kopciuszka, Myszkę Mini,  Minionki, Elzę. Wszyscy bohaterowie książek prezentowali się wspaniale, z wielkim trudem jury wybrało z każdej klasy trzy najciekawsze stroje. Zwycięzcom wręczono dyplomy i nagrody książkowe.  Dzieci tego dnia mogły zaskoczyć wszystkich nie tylko wspaniałymi strojami, ale również swoją kreatywnością i znajomością treści bajek oraz ich bohaterów. 

Pasowanie na czytelnika

       18 października 2022 r. uczniowie klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej zostali pasowani na czytelników. Na początku dzieci zobaczyły teatrzyk Kamishibai w oparciu o tekst opowiadania N. Dargent pt. "Mój przyjaciel Kemushi", następnie dzieci zapoznały się z zasadami wypożyczania książek oraz wysłuchały wiersza Jana Huszczy „Skarga książki”.  Pierwszoklasiści z radością opowiadali o swoich ulubionych książkach i udzielając odpowiedzi na zagadki wykazały się znajomością bajek i postaci literackich. Po przeprowadzonej pogadance i bajkowym egzaminie nadszedł długo wyczekiwany moment, przeprowadzano uroczyste ślubowanie. W obecności dyrektora oraz wychowawcy uczniowie powtórzyli za nauczycielem bibliotekarzem słowa uroczystego przyrzeczenia. Na pamiątkę tego wydarzenia, każdy nowy czytelnik otrzymał dyplom, książkę „Pierwsze abecadło” oraz okolicznościową zakładkę do książki.Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Małym czytelnikom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek i zapraszamy do biblioteki, gdzie zawsze będą mile widziani.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Z tej okazji w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania  w którym wzięło udział 25 uczestników z klas II – V. Celem konkursu było propagowanie kultury czytelniczej, kształtowanie umiejętności pięknego czytania i popularyzacja książek dla dzieci. 

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: p. Katarzyna Wojnarowska, p. Katarzyna Czok oraz p. Daria Libawska, a kryteria oceny obejmowały: poprawność, płynność, tempo oraz intonację i wyrazistość  czytania.   Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury ogłosiło wyniki konkursu. Warto wspomnieć, że wskazanie zwycięzców nie było łatwym zadaniem, ponieważ, wszyscy uczestnicy konkursu stanęli na wysokości zadania, byli doskonale przygotowani i pięknie czytali wybrane teksty.

Znamy wyniki rankingu czytelniczego

 W roku szkolnym 2021/2022 tytuły najlepszych czytelników wędrują:
w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym do Agnieszki Pęcherz z kl. I ;
w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 do Liliany Pampuch z kl. 1, Amelii Mazur z kl. 2 oraz Dominiki Kolodziej z kl. 3.
Zwyciężczyniom gratulujemy !

Odjazdowy Bibliotekarz 2022 – rajd rowerowy do Gminnej Biblioteki Publicznej w Dobrzeniu Wielkim

              Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, która została zapoczątkowana w Łodzi w 2010 roku. Bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić czas w gronie osób o podobnych pasjach. W całej Polsce jest już około 400 organizatorów, którzy przynajmniej raz zaangażowali się w to wydarzenie. We wszystkich rajdach wzięło dotychczas udział prawie 50 tysięcy osób. Nasz Zespół Szkół, z inicjatywy nauczycielek bibliotekarek, od kilku lat aktywnie uczestniczy w tej akcji. W tym roku 31.05.2022 r. zorganizowaliśmy rajd rowerowy dla uczniów klasy 3 Publicznej Szkoły Podstawowej do Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim.