Statystyki

  • Odwiedziło nas: 213223
  • Do końca roku: 202 dni
  • Do wakacji: 9 dni

Kalendarium

Środa, 2024-06-12

Imieniny: Gwidona, Leonii

Kontakt

tel. 774032820

e - mail sekretariat@zsdobrzenwielki.pl

Rok szkolny 2023/24

Wycieczka rowerowa klasy 2

4.06 klasa 2 wybrała się na wycieczkę rowerową do Nadleśnictwa w Kup. Tam dzieci zwiedziły Izbę Leśną, po której oprowadził je Pan Janusz Kowal. Dzieci poznały rzadkie okazy fauny oraz wysłuchały wielu ciekawostek przyrodniczych. Po skończonym zwiedzaniu zjadły kiełbaski z ogniska i wróciły do  szkoły.

Uczniowie klasy 2 byli widoczni na drodze dzięki odblaskowym kamizelkom , których zakup  sfinansowała Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dobrzeniu Wielkim. 

Pokaz talentów w języku niemieckim

Dziś w ramach lekcji języka mniejszości narodowej - języka niemieckiego, klasa 6SP mogła zaprezentować swe talenty językowe w wybranej przez siebie aranżacji.
Uczniowie najstarszej klasy naszej podstawówki pod okiem Pani profesor Beaty Jonczyk zaprezentowali, w jakim stopniu władają językiem niemieckim: śpiewając, tańcząc, odgrywając scenkę rodzajową oraz komentując pokaz mody.

Wycieczka klasy 1 i 4 do Toszka i Tarnowskich Gór.

Dzisiaj klasy: 1 i 4 wybrały się na wycieczkę do Toszka i Tarnowskich Gór.

Pierwszym punktem na trasie wycieczki był Zamek w Toszku. Tam zwiedziliśmy Centrum Ekspozycji Historycznych: multimedialną ścieżkę edukacyjną "średniowiecze" w podziemiach wieży, wystawę stałą dotyczącą historii zamku oraz obejrzeliśmy makietę zamku. Atrakcją wycieczki było spotkanie z zamkowym duchem - Białą Damą oraz projekcja spektaklu "Legenda o złotej kaczce". Kolejnym punktem programu były warsztaty plastyczne pt. "W krainie zamkowych legend". Po krótkim odpoczynku na placu zamkowym i posileniu się kiełbaskami z grilla udaliśmy się do Tarnowskich Gór, aby zwiedzić Zabytkową Kopalnię Srebra.

 

Bieg Od jeziora, do jeziora.

Dnia 18 maja nasi uczniowie szkoły podstawowej licznie stawili się na starcie IX edycji biegów "Od jeziora do Jeziora". Uczniowie klasy 6 rywalizowali w sztafecie 4x600mm. Nasza szkoła zajęła III miejsce.
Sztafeta wystąpiła w składzie: Karolina Chmialniak, Julia Jankowska, Kevin Kupczyk, Maksymilian Pampuch.
Uczniowie szkolnej grupy z liceum "Nasze AED Dobrzeń Wielki", jak co roku, podczas biegu uczyli i przypominali zasady udzielania pierwszej pomocy. Prowadzili ćwiczenia na fantomach dla małych i dużych uczestników biegu. Mieli okazję także zaznajomić się z wyposażeniem karetki i pracą ratowników medycznych.
Grupa "Nasze AED DW" pojawiła się na zawodach w składzie: Julia Stiller, Agata Chudala, Paulina Białek, Sonia Kociok, Zuzanna Pamuch, Fabian Kałuża, Wojciech Hume.

Przedstawienie Kubuś Puchatek

Koło teatralne zabrało dzieci w świat Kubusia Puchatka. Uczniowie technikum i szkoły branżowej wystąpili dla dzieci z przedszkola w Dobrzeniu Małym oraz młodszych kolegów z PSP nr 3 w Dobrzeniu Wielkim.
Przedstawianiem opartym na motywach powieści A. A. Milne’a koło teatralne z Dobrzenia Małego powróciło do wieloletniej szkolnej tradycji występów przygotowywanych specjalnie dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy.
Założycielką i opiekunem koła (a także scenarzystką, reżyserką, scenografką, inspicjentką etc.) jest pani profesor Bożena Worobiec. W tym roku wspomogli koło teatralne pani profesor Anna Pawelec (scenografia) oraz pan Norbert Wosch (transport i logistyka). 
Fantastycznie było spotkać się w takim gronie.
Będzie można nas jeszcze zobaczyć 7 czerwca podczas Wieczoru Nauki w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim.
Gratulujemy młodym aktorom talentu, charyzmy i odwagi! Jesteśmy z Was dumni!

Wycieczka do Kopalni Srebra

Dnia 16 maja klasy 2 i 3 SP pojechały na wycieczkę do Tarnowskich Gór, gdzie zwiedzaliśmy Kopalnię Srebra. Dzieci usłyszały legendę o tym skąd wzięło się srebro w Tarnowskich Górach oraz obejrzały wystawy multimedialne. Następnie windą zjechaliśmy pod ziemię, aby przejść wąskimi korytarzami kopalni, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć Skarbnika oraz efekty pracy gwarków. Największą atrakcją było przepłynięcie łodzią wodnym korytarzem. Spod kopalni wyruszyliśmy do Radzionkowa, gdzie znajduje się Muzeum Chleba. Zgromadzone zostały tam eksponaty zbierane przez wiele lat, które służyły do wytwarzania chleba. Dzieci też obejrzały projekcję filmu "CHLEB" , gdzie poznały historię chleba, jego pochodzenie i proces produkcji oraz tradycje z nim związane. Największą atrakcją w muzeum było własnoręczne wykonanie chlebowych plecionek, które później skonsumowały. Wycieczka była bardzo udana i dostarczyła dzieciom wiele wrażeń.

Trzecioteścik

Dnia 9 maja uczniowie klasy 3 pisali swój pierwszy egzamin- Trzecioteścik. Zmagali się z zadaniami z polskiego , matematyki i przyrody. Zdaniem dzieci zadania nie były zbyt trudne. Humory i dobre nastroje dopisywały.

Pielgrzymka dziękczynna klasy III

W środę 8 maja dzieci pierwszokomunijne z klasy III wraz z księdzem Janem Polokiem, księdzem wikarym Wojciechem Kuzyszynem oraz swoją wychowawczynią Darią Libawską udały się na pielgrzymkę na Górę Św. Anny. Dzieci w swoich białych albach uczestniczyły we mszy świętej w Bazylice Świętej Anny. Później w Domu Pielgrzyma zjadły śniadanie i udały się pod ołtarz papieski, Grotę lurdzką oraz pod pomnik Jana Pawła II. Po przerwie na zakup pamiątek udały się do Kamienia Śląskiego. Tam zwiedzały pałac,park, sanatorium oraz modliły się w kaplicy Św. Jacka.

Rozstrzygnięto konkurs na projekt koszulki sportowej dla uczniów PSP!

W konkursie uczestniczyli uczniowie klas 4,5,6. Wyróżnienia w konkursie otrzymały Emilia Zdzuj, Karolina Chmielniak, Paulina Pampuch, Julia Jankowska i Lena Cebula.
Zwycięzcami konkursu zostały uczennice klasy czwartej Amelia Waidok, Hanna Mościcka, Nina Polok, Vivienne Glatki.
Gratulujemy zaangażowania i dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie biletów do kina.

Rozstrzygnięto konkurs na projekt koszulki sportowej dla uczniów PSP!

W konkursie uczestniczyli uczniowie klas 4,5,6. Wyróżnienia w konkursie otrzymały Emilia Zdzuj, Karolina Chmielniak, Paulina Pampuch, Julia Jankowska i Lena Cebula.
Zwycięzcami konkursu zostały uczennice klasy czwartej Amelia Waidok, Hanna Mościcka, Nina Polok, Vivienne Glatki.
Gratulujemy zaangażowania i dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie biletów do kina.