^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Z nami rozwiniesz skrzydła
s6Czternaście kuchni świata znalazło się w jednej sali. Potrawy afrykańskie sąsiadowały z pierogami ruskimi. Grecję z Czechami dzieliło parę centymetrów.
Aktywny samorząd to podstawa funkcjonowania szkoły
Członek samorządu uczniowskiego, Michał Czernia, zainicjował w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim nowy zwyczaj. Z okazji Dnia Puszystych postanowił zorganizować „Dzień smaków”. Wydarzenie już na stałe wpisze się w bogaty harmonogram imprez szkolnych.
– Pomysł wziął się z tego, że w gimnazjum, do którego uczęszczałem, organizowany był „Europejski dzień”. Każda klasa losowała jeden kraj UE i przygotowywała jego prezentację oraz charakterystyczne danie. Pomyślałem, że warto zmodernizować ten pomysł i postawić tylko na jedzenie. To ono jest najbardziej przeze mnie kochane. Za rok chciałbym zostać jurorem, by próbować tych wszystkich przysmaków – mówił Michał.
Zapachy świata unosiły się w powietrzu
Uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum oraz liceum z tygodniowym wyprzedzeniem wylosowali kraj, z którego musieli przygotować charakterystyczną dla niego potrawę. Jury złożone z trójki nauczycieli oraz pani dyrektor smakowało dań m.in. z Meksyku, Francji, Anglii, Turcji, Chin czy Indii. O swoich doznaniach opowiada Wojciech Sudnicki, nauczyciel chemii.
– Cała impreza była bardzo dobrze przygotowana. Klasy ambitnie podeszły do tematu. W całej sali panował niezwykły zapach, a smak wielu potraw nas zaskoczył. Zapamiętałem smak zupy z orzeszków ziemnych, meksykańskich naleśników czy sushi. Imprezę należy powtórzyć w przyszłym roku. Mam również jedną radę. Warto pomyśleć nad napojami z danego kraju, żeby można było popić to, co zjemy.
Japonia i Afryka podbiły kubki smakowe komisji
Poziom był tak wysoki, że postanowiono przyznać nagrody w dwóch kategoriach. Jednogłośnie wśród klas LO wygrała potrawa z Japonii. Przygotowali ją uczniowie z klasy IIIb. Natomiast wśród gimnazjalistów i uczniów szkoły podstawowej najsmaczniejsza była kuchnia afrykańska (kl. 7b).
Nagrodą były oceny bardzo dobre z przedmiotu, którego uczy wychowawca klasy.
Wszystkim serdecznie gratulujemy.

szkola odkrywcow talentowszkola z klasalogo d malegobipszkolapromujacazdrowie wyszpszkolne kolo mediatorow