^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Z nami rozwiniesz skrzydła
34408511 935257456654588 131537406414290944 nUczniowie z klas drugich liceum, uczęszczający na zajęcia z filozofii, 4 czerwca mieli niecodzienną okazję do interpretowania tekstów filozoficznych przy pomocy klocków lego. Temat lekcji dotyczył filozofii egzystencjalnej, a przedmiotem analizy i interpretacji była myśl Jeana-Paula Sartre’a zaczerpnięta z pracy „Egzystencjalizm jest humanizmem”, zaczynająca się od słów: „Człowiek jest tylko tym, czym siebie uczyni [...] Chcemy powiedzieć, że człowiek przede wszystkim istnieje, tzn. stworzy siebie dopiero w przyszłości i jest świadomy tego swego rozwoju w przyszłości. Człowiek jest przede wszystkim projektem przeżywanym subiektywnie miast byś pianą, pleśnią czy kalafiorem [...] Ale jeżeli egzystencja wyprzedza istotę, to człowiek jest odpowiedzialny za to, czym jest.” Zadaniem uczniów było zbudowanie instalacji, która przedstawi to, co zrozumieli z cytatu, opisanie jej, wyciągnięcie wniosków i skomentowanie. Wśród stworzonych prac człowieka przedstawiono m.in. jako: kostkę Rubika, która nie poddaje się łatwemu ułożeniu; samochód wspinający się po schodach i przejeżdżający przez drzwi – metaforę przechodzenia przez poszczególne stadia życia; budowlę złożoną z przypadkowych, niepasujących do siebie elementów, symbolizujących m.in. wspomnienia, zdarzenia, plany na przyszłość, miejsca. Zobaczcie sami.

szkola odkrywcow talentowszkola z klasalogo d malegobipszkolapromujacazdrowie wyszpszkolne kolo mediatorowprojekt
KZdRP 3