^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Z nami rozwiniesz skrzydła

 

emilka natalia„Komunikatywność to otwartość”

Emilia Niesporek i Natalia Nanko z obecnej klasy Ia liceum w Dobrzeniu Wielkim

 

Zdecydowałyśmy się napisać do kącika wspomnień, choć nie jesteśmy jeszcze absolwentkami naszego liceum. Rok temu deklarowałyśmy swój słuszny wybór klasy dwujęzycznej. Niestety, nie została ona ku naszemu zdziwieniu utworzona z powodu niedostatecznej ilości chętnych. Bardzo nad tym ubolewamy, bo uważamy, że w takiej klasie naprawdę można porządnie nauczyć się języka.

Uważamy jednak, że warto zdecydować się na taką klasą z różnych względów. Dziś wszyscy dookoła mówią, że znajomość języka obcego w tych czasach to podstawa. Obok umiejętności i znaczących cech charakteru każdego pracownika, nie bez znaczenia jest też jego komunikatywność i otwartość.

Język otwiera drzwi na rynek pracy. A że w naszym regionie powstaje coraz więcej firm, które współpracują z Niemcami, śmiemy twierdzić, że język niemiecki jest dla nas najbardziej praktyczny. Może okazać się bowiem przydatny w każdym momencie naszej ścieżki zawodowej.

Gdy niedawno brałyśmy udział w warsztatach dziennikarskich „Apel o pamięć”, w grupie niemiecko- polskiej byłyśmy jedynymi osobami, które potrafiły posługiwać się obydwoma językami. Podzielono nas na mniejsze zespoły, których członkowie byli różnych nacji. W naszym praca szła bardzo dynamicznie ze względu na to, że był pomiędzy nami dialog. Pomagaliśmy innym w tłumaczeniu niemieckich i polskich wersji artykułów, które były zwieńczeniem warsztatów i ukazały się niedawno w Nowej Trybuny Opolskiej. Zarówno kursanci z zagranicy, jak i sami prowadzący byli zaskoczeni, jak płynnie mówimy po niemiecku. Zapewniali, że jest to ogromny atut, z którego winnyśmy być dumne.

Zbliżają się wakacje. Chyba nie trzeba nam pisać, jak wielką pomocą jest znajomość języków w czasie wakacji. Na urlopie czy w pracy, bo są wśród nas tacy, którzy nie zamierzają latem leniuchować, jest ona wręcz nieodzowna. Żaden pracodawca nie zatrudni pracownika, który nie ma mu nic do powiedzenia oprócz zwykłego „Guten Tag” czy „Auf Wiedersehen”. Dziś trzeba coś sobą reprezentować. Wtedy jest się dobrym i cenionym pracownikiem.  

Zapraszamy do przeczytania innych wspomnień:

 

szkola odkrywcow talentowszkola z klasalogo d malegobipszkolapromujacazdrowie wyszpszkolne kolo mediatorowprojekt
KZdRP 3