^Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Z nami rozwiniesz skrzydła
image112 uczniów z pięciu liceów z Dobrzenia Wielkiego, Strzelec Opolskich, Krapkowic, Olesna i Opola przygotowujących uczniów do certyfikatu językowego DSD II brało udział w projekcie przygotowanym przez panią koordynator DSD Niną Diehl. Z dobrzeńskiego liceum w projekcie bralo udział trzech uczniów: Nikola Krupa, Robin Biliński i Michał Czernia. Projekt polegał na wyjeździe do Regensburga, gdzie uczniowie odwiedzili dr Matthiasa Kneipa, jego rodzinę i przeprowadzili z nim oraz jego rodzicami wywiad dotyczący ich odczuć i przeżyć jako osób stojących na granicy dwóch narodowości – niemieckiej i polskiej. Dr Kneip i jego rodzice opowiadali o tym jak to było gdy nagle po wojnie stali się Polakami, swej przeprowadzce do Niemiec, studiach. Interesująca była relacja autora wielu książek o tematyce polsko-niemieckiej na temat odkrycia swych korzeni. Mały Mattias myślał, że jego rodzice rozmawiają po bawarsku, aby dzieci nie zrozumiały pewnych spraw nie dotyczących, Az tu nagle bawarski kolega poproszony o podsłuchanie rozmowy rodziców stwierdza, że to na pewno nie jest dialekt bawarski. Dr Kneip postanowił nie tylko poznać kraj swoich przodków ucząc swego czasu studentów obecnego UO lecz również pielęgnując polskie zwyczaje np. podczas świąt Bozego Narodzenia.
20.02.2019 o godz. 16:00 nastąpiło podsumowanie projektu połączonego z projekcją filmu: „Matthias Kneip – Grenzfall zwischen Deutschland und Polen”. W obecności uczniów, dr Kneipa, przedstawicieli Konsulatu Generalnego we Wrocławiu, konsul Wicekonsulatu w Opolu, koordynatorek ds. DSD pani Niny Diehl i pani Susanne Lindemann z Wroclawia, przedstawicieli DAAD z Warszawy, nauczycieli oraz zaproszonych gości.
Wyjazd w listopadzie do Regensburga poprzedziła dodatkowa praca jaką musieli wykonać uczestnicy. Pierwszym etapem było zapoznanie się na lekcjach języka niemieckiego z życiorysem i literaturą dr Mattiasa Kneipa oraz przygotowanie pytań jakie nasuwały się po zapoznaniu się z materiałem. Kolejnym etapem były dwa spotkanie robocze grupy połączone z odwiedzeniem liceum w Strzelcach Opolskich, do której uczęszczali rodzice pisarza oraz wizyta na grobie dziadków, który znajduje się na zabytkowym cmentarzu w Opolu przy ul. Wrocławskiej.
Efektem pracy miedzy licealnej uczniów mających te same cele: nie tylko lepsze poznanie języka niemieckiego i zdobycie certyfikatu DSD II lecz również zrozumienie dwóch kultur po obu stronach granicy jest ciekawy film ukazujący właśnie ten problem – problem tożsamości.
Zapraszamy do obejrzenia filmu z projektu.
Beata Jonczyk

szkola odkrywcow talentowszkola z klasalogo d malegobipszkolapromujacazdrowie wyszpszkolne kolo mediatorowprojekt
KZdRP 3