Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich z Oddziałami Dwujęzycznymi

Dzień Liczby Pi

     Iluż z nas zastanawiało się podczas bezsennych nocy, kiedy wykorzystamy zdobywaną w pocie czoła wiedzę szkolną o tych wszystkich sinusach, metaforach, erozjach, kronikach, tlenkach, kwazarach…Otóż.. Świadomie czy nie- wykorzystujemy ją każdego dnia. Pracując, mówiąc, poruszając się, tworząc- żyjąc po prostu!    

Z liczbą pi jest nie inaczej.

W kompendiach czytamy, że liczba pi, zwana także ludolfiną, to stała matematyczna, która ma zastosowanie w wielu działaniach zarówno w matematyce, jak i fizyce. Definiowana jest jako stosunek obwodu koła do długości średnicy. Znajduje się ona również w geometrii euklidesowej we wzorze na objętość kuli i pole koła.

14 marca obchodzimy Dzień Liczby Pi. Powody są dwa- jest ważniejsza niż mogłoby się nam z pozoru wydawać i zapis daty 3.14 (według tradycji amerykańskiej) to przybliżenie tej stałej matematycznej.

 Wiemy już, że nigdy nie poznamy dokładnej wartości pi, że jest ona niewymierna, że jej wartości ułamkowej nie można zapisać przy pomocy skończonej liczby cyfr. Mówiąc inaczej, nie da się jej zapisać jako ilorazu dwóch liczb całkowitych.

Ile cyfr po przecinku warto zapamiętać przy dokonywaniu ważnych obliczeń?

NASA na przykład podaje, że przy przeprowadzaniu badań używa czasami nawet tylko kilkunastu cyfr rozwinięcia liczy pi, by dokonać obliczeń potrzebnych do realizacji projektów związanych z Międzynarodową Stacją Kosmiczną oraz pojazdami kosmicznymi.

Uczniowie z klas IV- VIII  szkół podstawowych z Popielowa, Dobrzenia, Chróścic oraz Starych Siołkowic uhonorowali tę niezwykłą liczbę, przystępując do rejonowego konkursu na najciekawszy o niej plakat.  „Świat liczby PI”, to konkurs organizowany przez zespół matematyków pracujących w ZS w Dobrzeniu Wielkim.  

Wybór najlepszego plakatu był bardzo trudny. Ostatecznie w kategorii klas IV – VI zwycięzcami zostali:

1) Wiktor Chmielewski

2) Anita Głowacz

3) Laura Gierok

Zwycięzcy w kategorii klas VII – VIII

1) Zuzanna Semczyszyn

2) Milena Sowa

3) Julia Kulig

Gratulujemy