Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich z Oddziałami Dwujęzycznymi

Rok Romantyzmu Polskiego

         W 2022 r. przypada 200. rocznica wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza (Wilno 1822 r.) – utworów, które w symboliczny sposób rozpoczynają epokę romantyzmu w polskiej literaturze
i kulturze. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 2022 r. Rokiem Romantyzmu Polskiego. W uchwale zaznaczono, iż „pamięć romantyzmu polskiego jest zatem pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość. […] jest to dobry powód do przypomnienia duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele”.
Włączając się w ogólnopolski program obchodów tej ważnej rocznicy, biblioteka szkolna przygotowuje kilka ważnych wydarzeń.
Na początek zapraszamy do obejrzenia ekspozycji
„Miej serce i patrzaj w serce”, prezentującej dorobek polskiego romantyzmu poprzez twórczość wybitnych literatów, malarzy i muzyków. Oprócz publikacji proponujących nowe spojrzenie na epokę, w naszych gablotach wystawowych znalazły miejsce wszystkie dostępne w bibliotece wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, przykłady twórczości ikonograficznej, m.in. Piotra Michałowskiego (najwybitniejszego polskiego malarza doby romantyzmu) oraz książki i nagrania dźwiękowe poświęcone muzyce Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina. Wystawie towarzyszy quiz wiedzy. Spośród uczestników, którzy udzielą poprawnych odpowiedzi rozlosujemy nagrody. Zapraszamy do obejrzenia i udziału w quizie.