Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich z Oddziałami Dwujęzycznymi

Kartka z kalendarza - marzec

 Karnawał w Dobrzeniu Wielkim na przestrzeni lat 

 

            Najpiękniejszą tradycją obchodzenia karnawału w LO w Dobrzeniu Wielkim była „Choinka”- organizowana od dziesiątek lat przez klasy trzecie liceum. Już w latach 60-tych czytamy w kronikach szkolnych o tej karnawałowej zabawie organizowanej dla uczniów i absolwentów LO. Była to nie tylko zabawa w różnych stylach i rytmach podporządkowana wybranej tematyce przejawiającej się w strojach, rytmach ale przede wszystkim wspaniałej dekoracji sali gimnastycznej. Na ten jeden wieczór sala gimnastyczna przeobrażała się w las, świat podwodny kapitana Nemo, starożytny Egipt, tabor cygański, Hawaje, bajkowy świat z baśni, piracki statek, Olimp czy też dwór cesarza Nerona. Uczniowie klas trzecich poświęcali mnóstwo czasu po lekcjach na malowanie dekoracji – istnych dzieł sztuki. Zużywano wówczas setki arkuszy papieru, rozwieszano w trudzie i mozole mnóstwo siatek maskujących, które obniżały sufit i były tłem dla dekoracji. Nie było wówczas możliwości drukowania dekoracji, a pozostawienie choćby kawałka sali nieudekorowanej nie wchodził w rachubę.  Wrażenia artystyczne wynosiły na wyżyny artystyczne orszaki króla Ramzesa Wielkiego wkraczającego na scenę w asyście kilkudziesięciu dworzan i niewolnic trzymających płonące świece (Choinka 1978r.) czy też taniec Szecherezady i niewolnic (Choinka 1986r.). Tematyka „Choinki” nie mogła się powtórzyć, bo byłaby to wielka hańba dla organizatorów.

                                      

                                          

Klasy trzecie również organizowały poczęstunek dla bawiących się uczniów, absolwentów i nauczycieli. Była to impreza karnawałowa na niewyobrażalną skalę.

Po wybudowaniu obecnej hali gimnastycznej postanowiono przenieść „ Choinkę” do dyskoteki Mosquito w Chróścicach. Wynajmowano tam salę, która nie mogła już być dekorowana. Również zaniechano organizowania tematycznej „Choinki”. Czas coraz to większej aktywności młodych ludzi w  Internecie spowodował spadek zainteresowania tego typu imprezami.

   

W ostatnich latach można było zobaczyć na korytarzach uczniów ZS w Dobrzeniu Wielkim barwnie przebranych obchodzących w tradycyjny sposób Rosenmontag (Różany Poniedziałek). Co roku w zapustny poniedziałek dobrzeńscy uczniowie i nauczyciele języka niemieckiego przychodzili do szkoły w wymyślnych strojach.

 

W czasach pandemii karnawał świętowano inaczej: postanowiono utrzymać szkolną tradycję i nie poddać się pandemii korona wirusa. Uczniowie mający w tym dniu lekcje języka niemieckiego poznawali zwyczaje karnawałowe krajów niemieckojęzycznych. Miłą odmianą, zarówna dla uczniów jak i nauczycieli było możliwość zobaczenia się w przebraniach karnawałowych.