Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich z Oddziałami Dwujęzycznymi

Maj miesiącem matur

„Hej za rok matura” -maj miesiącem matur                                                           

„Hej, za rok matura
Za pół roku
Już niedługo, coraz bliżej - za pół roku
Minęła studniówka Z wielkim hukiem.
Czas ucieka i matura coraz bliżej

Za miesiąc matura
Dwa tygodnie
Już niedługo, coraz bliżej - dwa tygodnie
Oj, za dzień matura (ojejku, co to będzie?)
Za godzinę
Już niedługo, coraz bliżej - już za chwilę

I co dalej? …”                                                                                

Czerwone Gitary      

 

            Wielu zadaje sobie to pytanie, na które trudno znaleźć odpowiedź. Ale aby zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi,  należy bliżej zaznajomić się z definicją matury.

Matura (z łac. maturus 'dojrzały')  to egzamin z materiału objętego programem nauczania (podstawą programową) wybranych przedmiotów przez okres trwania kształcenia na poziomie szkoły średniej. Absolwenci szkół średnich nie mają obowiązku przystąpienia do egzaminu, lecz świadectwo jego zdania wymagane jest od kandydatów na uczelnie.            Nie wszyscy zdają ten jeden z ważniejszych egzaminów decydujących o dalszych losach. Spośród tych, którym się powiodło i zdali egzamin, nie wszyscy są w pełni zadowoleni. Niestety, z egzaminem dojrzałości nie jest tak, że uczniowie dobrzy zdają go dobrze, a źli –źle. Czasem jest na odwrót. Wyższe oceny uzyskiwane w liceum niczego nie gwarantują, podobnie jak niższe niczego nie przesądzają. Można powiedzieć, że na maturze wszyscy w równym stopniu  mają wielką szansę na sukces lub mogą  nie poradzić sobie ze stresem i ponieść porażkę.                                        

Ostatni rok nauki w szkole średniej w niczym nie  przypomina dotychczasowych zmagań - od września wszystkich czeka coś zupełnie innego. Dojrzały uczeń najpóźniej w klasie maturalnej zaczyna się uczyć przedmiotów maturalnych, a i nauczyciele zechcą dawać swoim podopiecznym częsty wycisk. A wszystko to podobno dla dobra uczniów.

Nauka w klasie maturalnej potrafi być tak męcząca, jak w żadnej innej dotychczas i właśnie dlatego klasa maturalna kształtuje młodego człowieka na dojrzałą osobę. Tu abiturient musi nie tylko na bieżąco zaliczać sprawdziany i kartkówki, ćwiczyć wypowiedź ustną, lecz również uzupełniać posiadaną wiedzę albo uzupełniać  braki w wiedzy.

Matura jest dobrym sprawdzianem dla ludzi dojrzałych, którzy potrafią ułożyć sobie w odpowiedniej kolejności swoje sprawy: potrafią zrezygnować z tych obecnie mniej ważnych dla nich, np. imprez, gier komputerowych, bezcelowego przesiadywania na portalach internetowych, a poświęcać się temu, co może się przydać w drodze do osiągnięcia celu w dorosłości – czyli nauce. 

Podobne emocje towarzyszą co roku od 1957 abiturientom dobrzeńskiego liceum. To właśnie pismem z 10 kwietnia 1957 roku powołano w tym pierwszym wiejskim Liceum Ogólnokształcącym w kraju Państwową Komisję Egzaminacyjną pod przewodnictwem ówczesnego dyrektora Romana Peera. 15 maja 1957 r. , jak podają kroniki szkolne, przystąpiło do matury 16 absolwentów LO  z czego dyplomy odebrało 15 osób.

Mijały lata, a wraz z ich upływem zmieniała się liczba absolwentów przystępujących do matury. Na przełomie wieków były aż trzy klasy ponad 20 osobowe przystępujące do jednego

z ważniejszych egzaminów w życiu (prawie 70 zdających). Nie tylko liczba maturzystów się zmieniła, lecz również sama formuła tego egzaminu i sposób w jaki jest przeprowadzana. Tylko raz w historii dobrzeńskiego liceum, rosnące przed szkołą kasztany już prawie nie miały kwiatów, ponieważ matury w 2020r. rozpoczęły się dopiero 8 czerwca ze względu na pandemię koronawirusa. Mamy nadzieję, że kasztany zawsze będą kwitły w maju, a absolwenci naszego liceum będą zbierać owoce, nie kasztanowców, lecz swojej ciężkiej pracy włożonej w przygotowania do matury.

Mamy nadzieję, że kasztany zawsze będą kwitły w maju, a absolwenci naszego liceum będą zbierać owoce, nie kasztanowców, lecz swojej ciężkiej pracy włożonej w przygotowania do matury.

                   

Rysunek z Kroniki LO z 1974r.

„…Znów za rok matura, Za rok cały, Już niedługo, coraz bliżej, Za rok cały... Już niedługo, coraz bliżej, (lecz) Za rok cały!”
Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,czerwone_gitary,matura.html